نخستین مرکز نوآوری و فناوری در صنعت کاتالیست، صبح روز یکشنبه، ۲۰ اسفندماه با حضور مرتضی شاهمیرزایی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی ایران در مرکز نوآوری سروینو گشایش یافت.

 

امیرهومن کریمی وثیق، مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو نیز در این آیین اظهارکرد: در سال‌های اخیر با حمایت‌های وزارت نفت از شرکت‌های دانش‌بنیان دستاوردهای مطلوبی در زمینه فناوری‌های روز صنعت نفت در کشور به دست آمده است و سازندگان ایرانی در حوزه کاتالیست در بعضی از موارد افزون بر حضوردر بازارهای داخلی بازارهای مطلوبی در خارج از ایران به‌دست آورده‌اند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو با بیان این که اکنون ارتباط دانشگاه و صنعت به‌وسیله شرکت‌های دانش‌بنیان بیش از پیش رونق گرفته است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود تا سال آینده ده‌ها شرکت دانش‌بنیان در مرکز نوآوری سروینو فعال شوند.

علیرضا رهایی، رئیس دانشگاه امیرکبیر در این آیین با تأکید بر اینکه روند بومی‌سازی کاتالیست‌های مورد استفاده در صنعت پتروشیمی کشور در مرکز نوآوری و فناوری سروینو با همکاری پژوهشگران و دانشگاهیان تداوم خواهد یافت گفت: ایران در نیم قرن اخیر توانسته است در صنعت پتروشیمی با تکیه بر شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها به دستاوردهای بزرگی دست یابد.

وی افزود: دانشگاه امیرکبیر به‌عنوان یکی از قطب‌های علمی و تخصصی کشور در حوزه صنعت می‌تواند یاری‌کننده صنعت پتروشیمی برای رسیدن به مرزهای خودکفایی در بخش کاتالیست باشد.

امیرهومن کریمی وثیق، مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو هم در این آیین گفت: صنعتگران با توجه به سرمایه‌گذاری انجام‌شده برای استفاده از دانش فنی ایرانی بسیار محتاط هستند و این وظیفه بخش دولتی است که ریسک رسیدن به خودکفایی و رسیدن به مرزهای دانش فنی را متقبل شود.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر با حمایت‌های همه‌جانبه وزارت نفت از شرکت‌های دانش‌بنیان دستاوردهای مطلوبی در زمینه فناوری‌های روز صنعت نفت در کشور به دست آمده است، ادامه داد: سازندگان ایرانی در حوزه کاتالیست در بعضی از موارد نه‌تنها بازارهای داخلی را تأمین کرده‌اند، بلکه بازارهای مطلوبی در خارج از ایران به‌دست آورده‌اند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو با بیان اینکه هم‌اکنون ارتباط دانشگاه و صنعت به‌وسیله شرکت‌های دانش‌بنیان بیش از پیش رونق گرفته است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود تا سال آینده ده‌ها شرکت دانش‌بنیان در مرکز نوآوری سروینو فعال شوند.

به گفته هومن کریمی‌وثیق مدیرعامل شرکت نفت و گازسرو این اقدام در کنار توجه به توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان و تقویت زیست‌بوم نوآوری صورت گرفته است.

مرتضی شاهمیرزایی، معاون وزیر در امور پتروشیمی در حاشیه گشایش مرکز نوآوری و فناوری سروینو با تأکید بر اینکه با راه‌اندازی این مرکز، دانشگاه و صنعت بیش از پیش با یکدیگر برای ساخت کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی متحد و هم‌صدا خواهند شد، گفت: هم‌اکنون ایران جزو معدود کشورهای دارنده فناوری ساخت ۹۷ درصد کاتالیست‌های مورد نیاز پتروشیمی است.

وی به برنامه‌ریزی برای خودکفایی در ساخت ۱۰۰ درصدی کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی تا پایان دولت سیزدهم انجام اشاره کرد و تصریح کرد: هم‌اکنون شرکت ملی صنایع پتروشیمی به طور کامل پشتیبان پژوهشگران و صنعتگران در این حوزه است

 

 

 

با کلیک بر روی هر گزینه مشروح اخبار را بخوانید.