شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو با شرکت پتروشیمی مروارید و شرکت صنایع شیمیایی فارس برای ساخت کاتالیست های مورد نیاز این دو شرکت تفاهم نامه امضا کرد.

 

 به گزارش نیپنا  ، تفاهمنامه تجاری سازی کاتالیست هیدروژناسیون برای تولید استیلن در فرایند الفین در حاشیه بیست و چهارمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی  میان شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو و شرکت پتروشیمی مروارید و همچنین تفاهم نامه قرارداد صنعتی کاتالیست آیرون مولیبدن توسط شرکت صنایع شیمیایی فارس به امضا رسید .
بر اساس این گزارش کاتالیست ها از جمله کالاهای راهبردی و مهم صنایع هستند که سالانه حجم زیادی ارز باید صرف واردات آنها از خارج از کشور شود، اما بومی سازی آنها علاوه بر جلوگیری از خروج ارز، امکان تحریم آنها توسط دشمنان را نیز از بین می رود.
در این میان در سال های گذشته شرکت های دانش بنیان  دانش فنی کاتالسیت های بسیاری را در صنابع شیمیایی  بتروشیمی و بالایشگاهی تدوین و بومی سازی کرده اند که در شرایط اقتصادی و سیاسی کنونی کمک شایانی به اقتصاد کشور خواهد کرد.
در همین راستا رضا پدیدار  ریس هیات مدیره استصنا در مراسم امضای این مفاهنامه ها با بیان این که تحریم ها به هیچ عنوان بن بست به حساب نمى اید  و نفت و انرژی پایه بلوغ و توسعه کشور است گفت : چنانچه شرکت های داخلی از ظرفیت و توانمدی های خود استفاده کنند ضریب ارزش افزوده اقتصادی که برای کشور حاصل می شود 2 برابر گذشته خواهد شد و به تولید خالص ملی کمک بسیاری مى کند.
غلامرضا جوکار، مدیرعامل شرکت پتروشیمی مروارید نیز تاکید کرد :امروز صنعت پتروشیمی با کاتالیست های شرکت نفت و گاز سرو به خودکفایی قابل افتخاری دست یافته است.


مدیرعامل شرکت پتروشیمی مروارید در این رابطه گفت: تنها کاتالیزور تولید اتیلن در سراسر جهان این کاتالیست هست که فقط در اختیار چند شرکت خارجی بوده و حدود 30سال بود که این نوع کاتالیست را مجتمع های پتروشیمی ایرانی از شرکت های خارجی وارد میکردند.
جوکار ادامع داد : شرکت پتروشیمی مروارید با سرمایه گذاری 750میلیون تومانی این پروژه تحقیقتی را آغاز نمود و امروز شاهد بومی سازی کامل کاتالیست استراتژیک هیدروژناسیون استیلن برای صنایع پتروشیمی هستیم. به طوری که تا به امروز این کاتالیست مراحل تست خود را انجام داده و عملکردی بسیار با کیفیت تر از نمونه های مشابه خارجی داشته است.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی مروارید تصریح کرد: در صنعت پتروشیمی دونوع گاز داریم که مادر صنعت است این دو گازاتیلن وسنتز اند و هر کشوری اتیلن و سنتزداشته باشد همه صنعت پتروشیمی را دارد و شرکت نفت و گاز سرو، صنعت پتروشیمی را از این دو گاز خودکفا کرده است و این صنعت پتروشیمی ایران است که به خودکفایی قابل افتخاری دست یافته است.
وی ادامه داد : ما آماده هستیم تا این کاتالیست را در مجتمع پتروشیمی مروارید تست کنیم و دولت نیز باید از این شرکت های دانش بنیان حمایت کند. چرا که اگر موانع از سر راه شرکت های دانش بنیانی مثل نفت و گاز سرو برداشته شود شرکت سرو می تواند صادر کننده کاتالیست باشد.
امیرهومن کریمی وثیق مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو در این رابطه گفت: خدارو شاکریم که تفاهم نامه همکاری برای تولید صنعتی کاتالیست هیدروژناسیون استیلن با شرکت پتروشیمی مروارید امضا گردید که امیدواریم با نگاه ویژه به تولید ملی، نتایج مضاعفی برای کشور به همراه داشته باشد.
وی افزود با توجه به مجتمع های وجود مجتمع های تولیدکننده اولفین در کشور ، این کاتالیست نقش موثری در تولید و داخلی سازی آن نیز نقش مهمی در عدم وابستگیشان به خارج خواهد داشت.

کریمی ادامه داد: این دستاورد پروژه مشترکی بوده بین دو شرکت پتروشیمی مروارید و نفت و گاز سرو به طوری که تدوین دانش فنی و تولید کاتالیست توسط شرکت نفت و گاز سرو انجام شده و تست های عملیاتی توسط پایلوت پلنتی بوده است که با هزینه پتروشیمی مروارید ساخته شده و کاتالیست در آن مراحل تست خود را گذرانده است. که طبق نتایج به دست آمده، عملکرد کاتالیست با نمونه خارجی شرایطی به مراتب بهتر از نمونه خارجی اروپایی خود داشته است.
کریمی ادامه داد: آنچه که در این دستاورد حائز اهمیت است ، زمینه را برای داشتن اعتماد به نفس برای عدم وابستگی به خارج را فراهم نموده است تا بتوانیم کارهای بزرگی انجام داده و در کنار آن از ورود 150 تن کاتالیست به کشور جلوگیری شده به طوری که از قبال داخلی سازی آن بالغ بر 8 میلیون یورو صرفه جویی ارزی صورت می پذیرد.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو در  ادامه افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده امیدواریم در آینده نزدیک شاهد اعتماد مجتمع های پتروشیمی دیگر نیز به کاتالیست بومی سازی شده هیدروژناسیون استیلن باشیم.
ایران به سومین کشور در تولید کاتالیست آیرون مولیبدن تبدیل شد
در حاشیه این نمایشگاه از کاتالیست بومی سازی شده آیرون مولیبدن برای تولید فرمالدهید توسط شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو با همکاری شرکت صنایع شیمیایی فارس نیز رونمایی شد.
با تولید و بومی سازی کاتایلست آیرون مولیبدن توسط نفت وگاز سرو، کشور ایران به عنوان سومین کشور دارای صاحب دانش فنی تولید کاتالیست فرآیند سنتز فرمالدهید معرفی می شود. در این مراسم همچنین تفاهم نامه قرارداد صنعتی این کاتالیست استراتژیک بین دو شرکت امضا گردید.
امیر هومن کریمی وثیق مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو با اعلام این خبر افزود: این محصول با ارزش هزینه خریدی در حدود 60 یورو برای هر کیلوگرم محصول برای مجتمع های مصرف کننده داشت که در حال حاضر 14 مجتمع در کشور از کاتالسیت آیرون مولیبدن برای تولید فرمالدهید استفاده می کنند.
وی افزود: دانش فنی این محصول استراتژیک تنها در اختیار دو کشور سوئد و ایتالیا بود که در دوران تحریم هیچ کدام از این کشورها کاتالیست صنایع تولید فرمالدهید را تامین نکردند. که با درایت و نگاه ملی مدیران شرکت صنایع شیمیایی فارس، همکاری مشترکی بین دو شرکت در حوزه توسعه فناوری کاتالیست سنتز فرمالدهید در مقیاس نیمه صنعتی صورت پذیرفت که طبق گزارشات، عملکرد کاتالسیت از نتایج درخشانی برخوردار بود که این دستاورد منجر به انقعاد قرارداد صنعیت برای تولید و تحویل یک بچ کاتالیست به شرکت صنایع شیمیایی فارس گردید.
کریمی افزود: با برنامه ریزی های صورت گرفته با مدیران شرکت صنایع شیمیایی فارس، انشالله این کاتالیست در تابستان امسال بارگذاری خواهد شد.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو ادامه داد: باتوجه به وجود بازارهای منطقه برای کاتالیست سنتز فرمالدهید ، تولید و بومی سازی این کاتالیست باعث خواهد شد تا در آینده نزدیک علاوه بر صرفه جویی ارزی ، دروازه های صادراتی کشور برای این محصول باز باشد.
، تولید و بومی سازی این کاتالیست باعث خواهد شد تا در آینده نزدیک علاوه بر صرفه جویی ارزی ، دروازه های صادراتی کشور برای این محصول باز باشد.