به گزارش ایرنا

معاون وزیر نفت در امور مهندسی و پژوهشی با تشریح برنامه های وزارت نفت برای حمایت از ساخت داخل، گفت: وزیر نفت نیز چندی پیش دستوری را ابلاغ کرده است که بر اساس آن، فهرستی از کالاهای تولید داخل تهیه تا از واردات کالاهای مشابه خارجی جلوگیری شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حبیب الله بیطرف» امروز (پنجشنبه) در جمع سازندگان صنعت نفت به جزئیات حمایت از سازندگان داخلی اشاره کرد و اظهار داشت: به سازندگان و کافرمایان صنعت نفت ابلاغ شده است تا کالاها و خدماتی را که تولید کرده اند و یا توانایی ساخت آنها را دارند، اعلام کنند که در گام بعد، اقدام به اولویت بندی می شود تا از این طریق، توانمندی های سازندگان و پیمانکاران داخلی، مورد ارزیابی قرار گیرد.
معاون وزیر نفت در امور مهندسی و پژوهشی با بیان این که دولت باید با نگاه حاکمیتی، فرصت ها و بسترهای توسعه فعالیت ساخت داخل را فراهم کند، ادامه داد: سازندگان داخل باید تولیدات خود را اعلام کنند تا از ورود کالاهای مشابه خارجی جلوگیری شود.
وی یادآور شد: تاکنون در بخش بالادست صنعت نفت این اقدام انجام شده، اما در بخش پایین دستی نیز باید چنین فهرستی آماده شود.
معاون وزیر نفت در امور مهندسی و پژوهشی خاطر نشان کرد: پس از تهیه شدن فهرست کالاهای تولیدی بخش پایین دستی صنعت نفت، اقدام به ارزیابی، تعیین صلاحیت و رتبه بندی آنها می شود.


امیر هومن کریمی وثیق عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت که با حمایت صنعت نفت موفق به خودکفایی در تولید برخی از کاتالیست های استراتژیک صنعت نفت شده است نیز در این نشست، گفت: دولت باید به سازندگان داخلی نگاه جامع و بزرگ داشته باشد و حمایت گلخانه ای و موقت، مناسب و کافی نیست.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو به تولید 70 درصد کاتالیست های صنعت نفت در داخل اشاره کرد و ادامه داد: سازندگان به دنبال حمایت های موقت نیستند، برخی از دستگاه های دولتی، هنوز باور نمی کنند که ما قادر هستیم که همه کاتالیست های مورد نیاز صنعت نفت را در داخل کشور تولید کنیم.
این عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با بیان اینکه در صورت اعتماد دستگاه های دولتی، قادر هستیم که کارهای بزرگی را برای خودکفایی کشور برداریم، افزود: کاتالیست های صنعت نفت، نقش اصلی را در تولید محصولات پتروشیمی و پالایشی دارند به طوری که بدون آنها امکان تولید بسیاری از محصولات وجود نخواهد داشت.
کریمی وثیق با بیان این که دستگاه های دولتی باید به طور اساسی به شرکت های دانش بنیان توجه کنند، افزود: باید صندوق های ریسک پذیر و صندوق های حمایتی برای حمایت از طرح های دانش بنیان و تولیدکنندگان داخلی راه اندازی شوند.
وی به حضور گسترده شرکت های چینی و تسهیلات در نظر گرفته توسط دولت چین برای آنها اشاره کرد و گفت: باید از نظر حقوق گمرکی و سایر شرایط، تسهیلاتی برای سازندگان داخلی فراهم شود تا شرایط رقابت با شرکت های خارجی فراهم شود.
بیست‌ و سومین نمایشگاه بین‎المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با حضور 1053 شرکت ایرانی و 600 شرکت خارجی از 37 کشور از شانزدهم تا نوزدهم اردیبهشت در تهران برگزار شد و دیروز به کار خود پایان داد.
نمایندگان جمهوری آذربایجان، اتریش، اسپانیا، آلمان ، امارات، انگلیس، ایتالیا، بلژیک، ترکیه، جمهوری چک، چین، روسیه، ژاپن، سوئد، سوئیس، فرانسه، کرواسی، کره جنوبی، لهستان، هلند، هند، فنلاند، هنگ کنگ، بحرین، قزاقستان، موناکو، کانادا، لیختن اشتاین، عمان، دانمارک، تایوان، آمریکا، نروژ، استرالیا، برزیل، مالزی و سنگاپور در این نمایشگاه شرکت کردند.
چین، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، انگلیس، روسیه، ژاپن، کره‌جنوبی، اتریش و هلند پاویون اختصاصی داشتند.
در حاشیه برگزاری این نمایشگاه، وزارت نفت، برنامه های خود برای حمایت از ساخت داخل از جمله تولید 10 گروه کالای پر مصرف صنعت نفت را ارایه کرد.