تولید کاتالیست‌ خودرو برای کاهش آلودگی هوا توسط متخصصان داخلی

 

مدیر عامل شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو از تولید کاتالیست های خودرو برای کاهش آلودگی هوای شهرهای بزرگ کشور توسط متخصصان داخلی و به کمک یک شرکت اروپایی در کشور خبر داد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امیرهومن کریمی مدیر عامل شرکت نفت و گاز سرو در یک نشست خبری در نخستین سالگرد بهره برداری از خط تولید کاتالیست های هم‌رسوبی، گفت: به پشتوانه نگاه ملی صنایع مصرف کننده در 6 ماه نخست امسال رکورد تولید کاتالیست در شرکت نفت و گاز سرو شکسته شد.

وی افزود: ما خود را موظف به حفظ ارتقاء سطح کیفی تولیدات و بهبود مستمر و افزایش ظرفیت تولید طبق چشم انداز توسعه صنایع پتروشیمی، پالایشگاهی و فولاد کشور می دانیم.

به گفته کریمی، 21 قرارداد تولید و تامین نیاز کاتالیست های صنعت فولاد توسط شرکت منعقد شده است که این موضوع نشان دهنده اعتماد مدیران فولادی به تولیدات داخلی است.

وی بیان کرد: ارزش ریالی و ارزی کاتالیست های احیا مستقیم آهن در طی یکسال مصرف کشور حدود یک هزار تن معادل 15 میلیون دلار است که سهم شرکت سرو در تولید و رفع نیاز بازار کاتالیست احیا مستقیم کشور 60 تن و معادل 9 میلیون دلار تخمین زده می شود.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز سرو در ادامه عنوان کرد: مصرف کل کشور در بازار کاتالیست های فولادی تا سال 1404 9 میلیون دلار تخمین زده شده است که سهم شرکت ما از این بازار 17 میلیون دلار خواهد بود.

کریمی ادامه داد: به همت متخصصان داخلی توانسته ایم بیش از 700 هزار لیتر انواع کاتالیست های ریفرمینگ را برای صنایع پتروشیمی و پالایشگاه های کشور تولید کرده و تحویل دهیم.

وی ارزش ریالی و ارزی کاتالیست های چرخه گاز سنتر را 450 تن عنوان کرد و گفت: سهم شرکت سرو از این چزخه 55 تن، معادل 5 میلیون دلار است و پیش بینی می کنیم که مصرف کل کشور در بازار کاتالیست های چرخه گاز سنتر تا 1404 به 900 تن معادل 16 میلیون دلار برسد.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز سرو گفت: جمع کل صرفه جویی ارزی به واسطه تولید کاتالیست های شرکت برابر با 560 میلیارد ریال و 14 میلیون دلار می شود که هدف گذاری شرکت برای سال 1404 رسیدن به تولید یک هزار و 850 تن در سال و به ارزش 30 میلیون دلار است.

کریمی در خصوص میزان اشتغالزایی تولید کاتالیست در کشور، بیان کرد: تاکنون به واسطه فعالیت شرکت سرو، برای 160 نفر به صورت مستقیم و برای 320 نفر نیز به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی شده است که از این میان، 27 نخبه نیز جذب بازار کار شدند.

وی تصریح کرد: پیش بینی می کنیم که تا افق 1404 با ادامه فعالیت شرکت سرو، حدود 300 نفر به صورت مستقیم، 600 نفر به صورت غیر مستیقم و 80 نخبه نیز وارد بازار کار شوند.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز سرو با اشاره به دیگر خدمات ارائه شده این شرکت، گفت: بومی سازی و تولید انبوه کاتالیست پرد برای صنایع فولاد با تکنولوژی پرد، طراحی و ساخت نسل جدید کاتالیست های احیای مستقیم آهن با بهینه سازی اشکال و فیزیک جدید به منظور بهبود عملکرد، تولید و تحویل کاتالیست های شیفت دما بالا و کاتالیست متانشین به میزان 140 هزار لیتر برای نخستین بار در کشور، بری پتروشیمی رازی و پالایشگاه های تبریز و اصفهان از دیگر فعالیت های این شرکت است.

وی همچنین ادامه داد: با توجه به مشکلات صنایع خودروسازی برای تامین کاتالیست خودرو و نیز با توجه به نیاز تعویض کاتالیست خودرو توسط مردم پس از حداکثر 100 هزار کیلومتر و نیز به منظور ایجاد هوایی پاک در کشور و کاهش هزینه خرید کاتالیست خودرو، این شرکت ظرفیت تولید کاتالیست خودرو در مقیاس صنعتی را دارد.

کریمی، تولید کاتالیست های پلاتین دار برای افزایش عدد اکتان بنزین در فرآیندهای بنزین ساز و ریفرمینگ هیدروکربنی را از برنامه های آتی این شرکت عنوان کرد.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز سرو در ادامه عنوان کرد: ارائه خدمات فنی و مهندسی شرکت شامل حضور تیم بارگذاری و نظارت بر برنامه های بارگذاری کاتالیست در مجتمع های مصرف کننده کاتالیست و ارائه گزارش های فنی و دوره ای مصرف کاتالیست و چاپ دو کتاب راهنمای صنعت اسد سولفوریک و راهنمای صنعت فولاد را از دیگر اقدامات این شرکت است.

 وی ادامه داد: 17 دوره آموزشی و کاربردی کاتالیست برای صنایع پتروشیمی، پالایشی و فولادی کشور با صدور بیش از 250 گواهی پایان دوره آموزشی برای متخصصان صنایع فوق نیز از دیگر دستاوردهای فعالیت شرکت است.

 

لینک خبر

http://isti.ir/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=1&pageid=172&newsview=30357