انتخاب زبان فارسی

پنج شنبه, 03 اسفند 1396

افتتاح خط تولید کاتالیست‌های همرسوبی شرکت نفت و گاز سرو

 

 

 ثبت افتخاری دیگر از سوی" نفت و گاز سرو "در بومی سازی صنعت کاتالیست کشور

نخستین خط تولید کاتالیست های همرسوبی کشور به بهره برداری رسید

خط تولید کاتالیست‌‌های هم‌رسوبی شرکت نفت و گاز سرو با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری افتتاح شد.

به گزارش دنیای اقتصاد و به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز سرو ، به منظور تکمیل کاتالیست های مورد نیاز چرخه تولید گاز سنتز در واحد های آمونیاک و متانول در صنعت پتروشیمی و چرخه ی تولید هیدروژن در پالایشگاه ها خط تولید کاتالیست های همرسوبی شرکت نفت و گاز سرو افتتاح و راه اندازی گردید.

 

در آیین افتتاحیه خط تولید کاتالیست های هم رسوبی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، رییس مرکز طرح های کلان ، دبیر ستاد نفت ، گاز و زغال سنگ معاونت علمی ریاست جمهوری و مدیران عامل شرکت های پتروشیمی کشور به همراه مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت حضور یافتند .

دکتر سورنا ستاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حاشیه این رویداد ملی اشاره کرد که علاوه بر کاتالیست‌های بومی‌سازی شده کنونی دامنه وسیعی از کاتالیست‌‌ها وجود دارند که در معاونت علمی در حال بررسی است. وی درخصوص حمایت‌های لازم برای پیشرفت صنعت کاتالیست تصریح کرد: در حوزه پتروشیمی ما جزو بزرگ‌ترین‌ها در بازارهای فرآورده‌های پتروشیمی هستیم و با توجه به اینکه بازارهای داخل ما هنوز به‌ طور کامل تحت پوشش کاتالیست‌های داخلی نیست، فضا برای کار بسیار زیاد است. وی افزود :به نظر می‌رسد که تا دو سال آینده مصرف‌کنندگان داخلی را تحت پوشش بیشتری از حیث کاتالیست‌‌های تولید داخل قرار خواهیم داد.

دکتر ستاری یادآور شد : در گذشته پالایشگاه ها و پتروشیمی ها جرات استفاده از کاتالیست های تولید داخل را نداشتند ولی با تحقیقات جدی و موثری که در کشور به انجام رسیده ، امروز بومی سازی  تولید این محصولات به تحقق رسیده است .

 

 

 

در همین راستا مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو، در افتتاح خط تولید کاتالیست‌های هم‌رسوبی با اشاره به این مطلب که با راه‌اندازی این خط تولید چهار نوع کاتالیست مورد نیاز صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی به مرحله تجاری می‌رسند، خاطرنشان کرد: در این مسیر حمایت های مدبرانه پتروشیمی شیراز، پتروشیمی رازی و پالایشگاه تبریز قابل تقدیر می باشد.

مهندس کریمی ‌وثیق افزود : کاتالیست‌های تولیدشده در این شرکت برای صنعت فولاد با تولید سالانه 20 میلیون تن معادل 20 درصد نیاز کشور می باشد در حالی که 55 درصد از برخی کاتالیست موردنیاز پتروشیمی از سوی سرو تامین می‌شود. وی یادآور شد: این موفقیت در شرایط رقابتی تنگاتنگ با رقبای بین‌المللی که چند دهه سابقه در تولید کاتالیست دارند، حاصل شده است.در همین رابطه مهندس رضایی مدیر فروش شرکت نفت و گاز سرو با اشاره به این مطلب که مدت 3 سال صرف تحقیقات از سوی دانشمندان ایرانی و با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات شده است ، گفت : این کاتالیست ها از فاز تولیدی در آزمایشگاه و مقایسه با نمونه های معتبر خارجی به مرحله صنعتی سازی رسیده است.پایان خبر/

 

نفت و گاز سرو در آینه رسانه ها

 


ایران ساخت: با پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ تجاری‌سازی طرح کلان کاتالیست‌های هم‌رسوبی آغاز شد

ایرنا : افتتاح نخستین خط تولید کاتالیست های هم رسوبی کشور-شنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو افتتاح شد.

واحد مرکزی خبر : افتتاح  نخستین خط تولید کاتالیست های همرسوبی در کشور

استیل پدیا:  افتتاح نخستین خط تولید کاتالیست های همرسوبی در کشور

نیپنا (NPC) : عاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: با ورود موفق به عرصه تولید کاتالیست‌های هم‌رسوبی، در آینده نزدیک دامنه تولید کاتالیست‌های داخلی با کاربردهای گوناگون گسترش می‌یابد.

شانا: ایران بازار بزرگی در کاتالیست دارد.

دنیای اقتصاد: افتتاح خط تولید کاتالیست‌های هم‌رسوبی با حضور معاون رئیس‌جمهوری

خبرگزاری فارس :  خط تولید کاتالیست‌های هم رسوبی افتتاح شد.

بانک و صنعت:افتتاح خط تولید کاتالیست‌های هم‌رسوبی نفت و گاز سرو

ایسنا: بومی‌سازی 4 نوع کاتالیست صنایع پالایشگاهی با راه‌اندازی خط تولید جدید

صمت: آغاز تجاری‌سازی طرح کلان کاتالیست‌های هم‌رسوبی

روزنامه خراسان: تابوی تولید کاتالیست در ایران شکست

مهر: تجاری‌سازی طرح کلان کاتالیست‌های هم‌رسوبی آغاز شد