انتخاب زبان فارسی

چهارشنبه, 02 خرداد 1397

افتخار دیگر : استفاده از کاتالیست های شرکت نفت و گاز سرو در مجتمع فولاد مبارکه اصفهان

دنیای اقتصاد: استفاده از کاتالیست‌های ایرانی در قلب صنعت فولاد کشور

گروه بنگاه‌ها: شرکت فولاد مبارکه اصفهان با استفاده از کاتالیست‌های ایرانی در این مجتمع، گامی دیگر را در مسیر بومی‌سازی صنایع فولاد کشور برداشت. محمود رضایی، مدیر مهندسی فروش و توسعه بازار شرکت نفت و گاز سرو با اعلام این مطلب افزود: تعمیرات واحد D احیا مستقیم مجتمع فولاد مبارکه اصفهان با تعویض و شروع به کار کاتالیست‌های ایرانی همراه شد، این اقدام ملی به پشتوانه نتایج موفقیت‌آمیزی است که از استفاده‌های قبلی کاتالیست احیای مستقیم تولید داخل به دست آمد تا مدیران مجتمع فولاد مبارکه بار دیگر استفاده انبوه از کاتالیست‌های تولیدی این شرکت را در برنامه خود قرار دهند.

رضایی افزود: این برای پنجمین مرتبه است که شرکت‌های فولادی از کاتالیست‌های ایرانی در واحدهای خود استفاده می‌كنند. وی گفت: پیش از این شرکت‌های فولاد خوزستان و فولاد هرمزگان نیز در کنار شرکت فولاد مبارکه از کاتالیست‌های تولیدی این شرکت استفاده كرده‌اند.

مدیر مهندسی فروش و توسعه بازار شرکت نفت گاز سرو ادامه داد: در حال حاضر در حدود 20 درصد از حجم آهن اسفنجی تولیدی کشور به وسیله کاتالیست‌های ایرانی تولید می‌شود که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، در سال‌جاری افزایش ظرفیت تولید کاتالیست‌های نیکلی در این شرکت رقم خواهد خورد.

طبق آمار منتشر شده، ایران با تولید 11 میلیون تن در سال آهن اسفنجی رتبه نخست را در 2016 کسب كرد و نقش کاتالیست در تولید این میزان محصول، بسیار حیاتی و حائز اهمیت است، به گونه‌ای که با افتتاح طرح‌های فولادی کشور نیز این میزان مصرف افزایش خواهد یافت. با مشارکت شرکت نفت و گاز سرو و صنایع فولادسازی کشور، دانش تولید کاتالیست‌های احیای مستقیم آهن طی یک دهه گذشته بومی‌سازی شده است تا ایران در زمینه تولید کاتالیست‌های نیکلی به مرز خودکفایی برسد.

financialtribune: MSC Uses Domestic Catalysts in DRI Production

Mobarakeh Steel Company started using domestically produced catalysts manufactured by Sarv Oil and Gas Industries Development Company in its direct iron ore reduction plant on Wednesday. According to Mahmoud Rezayi, Sarv’s sales manager, close to 20% of all the sponge iron produced in Iran is with domestically-made catalysts. Khuzestan and Hormozgan steel companies are among other consumers of domestically produced catalysts, the Persian-language newspaper Donya-e-Eqtesad reported. DRI catalyst, one of the main materials required for the production of sponge iron from pellets, was mported from India and Europe for more than 30 years. Domestic demand for the industrial product stands at 500,000 liters per year and is expected to rise to 850,000, as new steel mills are established across the country. Iran is currently the world’s biggest DRI producer. It produced 9.1 million tons of DRI during the January-July period, increasing output by 6.1% year-on-year, data by World Steel Association show. The rise was driven by higher crude steel production as the majority of Iranian steelmakers use DRI as feedstock..

 

 

خبرگزاری و نشریه چیلان: تداوم اعتماد فولاد سازان به کاتالیست ایرانی

 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در برنامه اورهال  اخیر واحد D آهن سازی مجتمع خود بار دیگر از کاتالیست های تولیدی شرکت نفت و گاز سرو استفاده نمود تا از آن بعنوان گامی دیگر در جهت اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی یاد شود.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان به عنوان طلایه دار بومی سازی کاتالیست های فولادی شناخته می شود و با همکاری شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو در زمینه داخلی سازی کاتالیست های احیا مستقیم آهن، تاکنون ۳۰ درصد از آهن اسفنجی تولیدی در مجتمع فولاد مبارکه توسط کاتالیست های ایرانی تولید می ­گردد.

طبق گزارش های اعلامی از سوی شرکت فولاد مبارکه اصفهان، در حال حاضر ۶۵ درصد از تجهیزات، ۸۷.۵ درصد از مواد اولیه و ۹۹.۶ درصد از مواد مصرفی در این شرکت بومی‌سازی شده است که یکی از مواردی که فولاد مبارکه توانست به بومی سازی آن دست پیدا نماید ورود به حوزه کاتالیست های فولادی است که در طول یک دهه قبل با عزم و اراده ملی شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو محقق گردید.

در حال حاضر بیش از ۲۰ درصد از کل صنایع فولادی کشور از کاتالیست های ایرانی تولیدی شرکت نفت و گاز سرو استفاده می نمایند که با توجه به برنامه افزایش ظرفیت در خط تولید کاتالیست های نیکلی این شرکت در سال جاری، زمینه مساعدی در خودکفایی صنعت کاتالیست برای ایران فراهم آمده است.