انتخاب زبان فارسی

چهارشنبه, 02 خرداد 1397

معرفی مرکز تحقیقات GTL

 وجود منابع عظيم گازي در کشور، کاهش ذخاير جهاني نفت خام، افزايش تقاضا در بازار انرژي و کالاهاي مرتبط با نفت خام و نيز آلودگي‌هاي زيست محيطي ناشي از مصرف سوخت های دارای آلایندگی بالا دلايلي هستند که لزوم استفاده گوناگون از گاز طبيعي را به عنوان سوختي جايگزين توجيه مي‌کند.

هم اکنون مصارف عمده گاز طبيعي در جهان شامل تبديل گاز طبيعي به محصولات هیدروکربنی مايع نظیر بنزین، گازوییل و سوخت جت، توليد محصولات پتروشيميايي نظير متانول، کود شيميايي و آمونياک که حمل و نقل آنها به سهولت انجام مي‌شود، مي باشد. 

تبديل گاز طبیعی به مايع(GTL) يك فرايند كاتاليستي است كه در آن گاز طبيعي به محدودة وسيعي از هيدروكربنهاي مايع مانند نفتا، نفت سفيد، ديزل، بنزين، واكس، روغن، مواد شيميايي يا گاز مايع تبديل مي شود. محصولات فرآيند GTL داراي کیفیت بهتری نسبت به فرآورده های بدست آمده از نفت خام بوده و عاری از برخی ترکیبات آلاینده نظیر ترکیبات گوگرددار و آروماتيك ها می باشد. 

امروزه تقاضاي بازار براي محصولات GTL بخصوص برش هاي ميان تقطيري نظيرگازوئيل و بنزين بدلیل کیفیت بالای این محصولات نسبت به محصولات بدست آمده از پالایش نفت خام، به مراتب بيشتر از ميزان توليد واحدهاي موجود در دنيا مي باشد. بنابراين با استفاده از تکنولوژي GTL مي‌توان گاز طبيعي را به محصولات مایع با ارزش افزوده بالاتر تبدیل نمود که هزینه نقل و انتقال آنها نسبت به حمل و یا انتقال گاز طبیعی با خط لوله پایین تر می باشد. با توجه به منابع فراوان گاز در كشور و كم بودن هزينه هاي تامين گاز نسبت به بسياري از كشورها و همچنین محدودیت های موجود در انتقال گاز طبیعی با خط لوله به مصرف کنندگان جهانی، احداث واحدهای GTL با ظرفيتهای بالاي توليد می تواند بعنوان گزينه اي منطقی و سود آور در بهره برداري از ذخاير گازي كشور مطرح باشد.

 محصولات فرآيند GTL داراي کیفیت بهتری نسبت به فرآورده های پالایش نفت خام می باشد. بعنوان مثال گازوييل توليدي این فرآیند عدد ستان بالاتری داشته و عاری از برخی ترکیبات آلاینده نظیر ترکیبات گوگرددار و آروماتيك ها می باشد. ضمن اینکه بدلیل منابع فراوان گاز در كشور و كمتر بودن هزينه هاي نسبي تامين گاز نسبت به بسياري از كشورها، امكان ظرفيت بالاي توليد ضمن استفاده از معافيت مالياتي، پروژه GTL می بعنوان گزينه اي سود آور در بهره برداري از ذخاير گازي كشور مطرح باشد. 

 

دانلود کاتالوگ

مرکز تحقیقات GTL